Zirkonyum Kaplama

Neden Zirkonyum yaptırmalıyım?

  • Doğada bulunan ve bio uyumluluğu çok yüksek olan bu materyal, diş eti sağlığına katkı sağlamaktadır. Ayrıca beyaz renkli oluşu ışık geçirgenliğine izin vermekte ve doğal diş görüntüsünün yakalanmasını sağlamaktadır. Estetik açıdan elde edilen bu saydam ya da şeffaf görüntü çok olumlu sonuçlar vermektedir.

Kaç çeşit kaplama türü vardır?

  • Kliniğimizde 3 çeşit implant uygulaması yapılmaktadır. Bunlar sırasıyla metal destekli porselenler, zirkonyum kaplamalar ve E-max kaplamalardır.

Metal destekli porselenler

  • En ekonomik, en fazla bilinen ve geleneksel olan porselen çeşididir. Metal destekli kaplamalar, isminden de anlaşılabileceği gibi, porselenin altına metal alaşım konularak yapılır. İçerisinde bulunan metal nedeniyle estetik olarak dezavantajlı olsa da bu kaplama fiyatının ucuz olması ve dayanıklılık sorununun olmaması tercih edilme sebeplerinin başında gelir.

Zirkonyum Kaplamalar

  • Zirkonyum doğada bulunan beyaz renkli bir materyaldir. Zirkonyum alt yapılı porselenler estetik olması nedeniyle ön dişlerde rahatlıkla kullanabilir. Aynı zamanda çok sağlam olduğundan, arka dişlerde de kullanıma uygundur. Doğal diş gibi görünümünün olması, diş eti kenarında renk değişikliği ve diş eti çekilmesi durumlarını yaratmaması en büyük avantajlarındandır.

E- max kaplama

  • E-max çeşidi yeni nesle en uygun olan kaplama çeşididir. Özellikle ön dişlerde estetik görünüm sağlamak isteyen uzmanlar ve hastalar tercih eder. Bu dişler tamamen seramik kullanılarak yapılır. Seramikten üretilirken içerisine cam partiküller katılarak üretilir. Böylece çok daha doğal ve şeffaf bir görünümü vardır. Bu türde, metal ve zirkonyumda olduğu gibi bir altyapı kullanımına ihtiyaç duyulmaz.
  • Hastalar ve diş hekimleri bu kaplama çeşidini çok sık tercih ederler.